[google-translator]

Uzungöl Turizm Merkezi

Uzungöl Turizm Merkezi

Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl, ortasında büyükçe bir gölün yer aldığı eşsiz yer, Trabzon’ iline 99 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1090 metre yüksekte bulunan bir yerdir. Uzungöl’ün oluşumunu vadinin ortasına yamaçlardan düşen kayaları Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla ve bağlantısının denizle kesilmesiyle oluşmuştur.

Uzungöl’ün yanında bulunan Şerah isminde köy, ahşap evleri ve kendisine has yöresel lezzetleriyle bu bölgenin fotoğraflarla dünyaya yayılmasına sebep olan doğal manzaranın oluşmasına sebep olmuş. Bugünde doğal görünümünden hiçbir şey kaybetmeyen Uzungöl, korunmaya çalışılmaktadır.

Uzungöl’ün Turizm Açısından Değeri

Uzungöl manzara olarak insanın ufkunu ve ruhunu besleyen bir mimari ortaya koymakta. Bunun yanında bölgeye ziyaret gerçekleştirenleri çok güzel etkinlikler bekliyor. Bu anlamda sizlere birkaç tanesini sayalım. Trekking, kuş gözlem, botanik turlar, Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi meşhur yaylalarına geziler ve etkinlikler sizleri bekliyor.

Bu amaçla kurulan dernekler ve kurumlar Uzungöl’de sizleri bekliyor. Bunlar misafirlerin daha güzel vakit geçirmesini sağlayarak, bölgelerini gittikleri yerlerde anlatabilmelerini sağlıyor. Bu bakımdan yabancı turist sayısı da çok fazla.

Uzungöl çevresinde bulunan ormanlar içerisinde sakına tek başınıza akşamları dolaşmayın. Yaban hayatı dendiği zaman karşınıza ayılar çıkabilir. Bu ihtimale karşı yanınızda köylülerden birisi olmadan gezinmeye çıkmamanız sizin için iyi olur. Tilki, kurt, ayı, yaban keçisi gibi hayvanların bulunduğu ormanlar, bazen tehlikeli olabiliyor.

Bugüne kadar bir olayın yaşanmadığını yetkililer rahatlamanız için söylüyorlar. Ama bunun yaşanmamasının nedenini de almış oldukları tedbirlere ve misafirlerin yapılan uyarılara uymasına bağlıyorlar. Buda sizin için güzel bir uyarı ifade ediyor zaten.

Uzungöl ‘ün Yöresel Lezzetleri

Karadeniz bölgesinin en leziz ustalarının bulunduğu restoranlar sizleri Uzungöl civarında bekliyor. Buralarda organik bir kahvaltı yaparak, dinç bir şekilde yoğun gezi programının olduğu güne başlayabilirsiniz. BU anlamda sizlere belki daha önce yemediğini veya yöresinde tatmadığınız kahvaltıda muhlamayı tavsiye edebilirim.

Mısır unu ve minci denilen peynir türünün bir karşımı olarak sunulan lezzet, yaylalarda üretilmiş olan gerçek tereyağının içerisinde kavruluyor ve parmaklarınızı yiyebileceğiniz kadar lezzetli bir gıdaya dönüşüyor. Kesinlikle kahvaltı menünüzde görmek isteyeceğiniz lezzet, organik olarak sunulan kahvaltıda sıcak menü olarak yer alıyor.

Uzungöl ‘de Nerede Konaklayabilirim?

Uzungöl ilçesinde 20’den fazla konaklama tesisinin olduğunu söyleyebilirim. Hepsi de büyük gölün çok yakınlarındalar. Bu nedenle hangisini tercih ederseniz edin, manzaradan geri kalmıyorsunuz. Motel ve Restoran tesisleri oldukça güler yüzlü ekibe sahip olan ve aynı zamanda yöresel lezzetleri bulabileceğiniz bir mekan. Bunun yanında Butik Resort Otel’de var.

Konaklamaya çok fazla bütçe ayıranlar, bu lüks ve modern otelde kalabilirler. Ama konaklama için çok fazla bir bütçe ayırmadıysanız, o zaman daha düşük fiyattan kalabileceğiniz otellere bakmanız gerekir.

Uzungöl Nerede, Nasıl gidilir?

Trabzon iline hava, deniz, kara yoluyla gelmek çok kolay. Bu ile gedildikten sonra, 99 km Çaykara ilçesine doğru özel aracınızla yol alabilirsiniz. Ancak özel arabayla gelmediyseniz, Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde her 20 dakikada bir Uzungöl tarafına minibüsler kalkıyor. Hatta otobüs firmalarının Uzungöl tarafına servisleri bulunmaktadır.

Benzer yazılar

X