Trabzon’a Genel Bir Bakış

Trabzon ilimiz, güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, batısında Giresun, doğusunda Rize illeri ile çevrili olan Trabzon, kuzeyinde de Karadenize kıyısı vardır. Yerleşim yoğunluğu sahil kesimlerdedir. Deniz seviyesinden başlayarak güneye doğru artan yükseklik bölgede 3000 metreyi bulur. Yüksek kesimlerde genellikle dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır.

Bitki örtüsü açısından son derece zengin olan Trabzon’da 440’ı bölgeye has, Türkiye genelinde nadir olan 2500 bitki türü bulunmaktadır.

Senenin her ayı yağışlı olan Karadeniz rejiminin bariz özelliklerini taşır.

Trabzon Müzesi olarak da bilinen Kostaki Konağı, Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Zağnos’daki eski Trabzon Evleri, Sürmene’de bulunan Memişağa Konağı görülmesi gereken tarihi yerlerden bazıları.

Doğal güzellikler arasından da Akçaabat’ta Haçkalı Baba Yaylası, Hıdır Nebi Yaylakent, Kadırga, Sivriburun ve Hamsiköy’ü önerebiliriz. Trabzon’un yöresel lezzetlerini keşfetmek istiyorsanız Uzungöl’e giderken Sürmene’de meşhur Sürmene Pidesi, Akçaabat’ta Akçaabat Köftesi, Zigana’ya mangal yapmaya giderseniz Hamsiköy Sütlacı’nın tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

X