Mağaralar ve Kamp Alanları

Çalköy Mağarası: Mağara, Düzköy’e bağlı Çalköy Beldesi’nde bulunmakta olup, girişten itibaren 150 m yürüdükten sonra sarkıt ve dikitler görülebilmektedir. İçinde küçük bir deresi ve şelalesi
bulunan mağara yaz ve kış ziyaretçilere açık tutulmaktadır. Dar ve geniş kısımları mevcut olmakla beraber gerçek uzunluğu bilinmemektedir.

Akarsu Köyü Mağarası: Mağara, Maçka’nın Akarsu Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağara içinde rastlanılan bulgulara dayanarak yerleşim yeri olarak kullanıldığını söylemek  mümkündür. Mağara ile ilgili detaylı bir çalışma henüz yapılmamış olsa da bir çok galeri ve odacıkları bulunmaktadır. Bol miktarda sarkıta ve suya rastlanmıştır.

Bitki Çeşitliliği: Bölgenin karayele açık bulunması, bitki örtüsünün gür olmasını sağlar. Kıyıdan 1200 m.ye kadar olan yükseklikte yayvan yapraklı ağaçlara, yükseğe çıkıldıkça iğne yapraklı ağaçlara rastlamak mümkündür. Ladin, Göknar, Kayın, Sarıçam, Kızılağaç, Kestane gibi ağaç çeşitleri yetişebilmektedir. Bitki çeşitliliği bakımından, bölgeye has 440 çeşit bitki türü mevcuttur.

Yaban Hayatı: Trabzon’da bitki örtüsünün yaygınlığına ve türüne bağlı olarak farklı kesimlerde, geyik, karaca, boz ayı, çakal, porsuk, kurt, tilki, domuz, çengel boynuzlu dağ keçisi ve sansar gibi
çeşitli yaban hayvanları bulunmakta olup, bunlar genellikle Araklı’nın güneyindeki ormanlarda ve Maçka’nın dağlık kesimlerinde görülebilir.

Kamp ve Karavan Turizmi

Yaylaların birçoğunda kamp ve karavan için uygun tesisler bulunmaktadır.

  • Hıdırnebi Yaylakent – Akçaabat Trabzon 36 km
  • Uzungöl İnan Kardeşler Kamping – Çaykara Uzungöl 100 km
  • Sumelas Kamping – Maçka-Sumela Manastırı yolu üzeri
  • Coşandere Kamping – Maçka Sumela Manastırı Yolu
  • Sumela Kamping – Maçka Sumela Manastırı Yolu
  • Verizana Kamping – Maçka Sumela Manastırı Yolu
  • Altındere Milli Parkı – Sumela – Maçka
  • Sümer Alabalık Çiftliği – Maçka Sumela Manastırı yolu üzeri
  • Seragölü – Akçaabat Yıldızlı – Akçaabat 2 km

Sportif Olta Balıkçılığı

Sportif Balıkçılar için, Trabzon’un akarsu ve göllerinde olta balıkçılığı yapılabilir. Sazan ve Alabalık en çok tercih edilen balıklar arasında yer almaktadır

Kuş Gözlemi: Kuş gözlemciler için Trabzon yaylaları ve özellikle Altındere Vadisi Milli Parkı ziyaretçilere elverişli olanaklar sunmaktadır. Milli Park, Maçka ilçesi sınırları dâhilindedir. Biyoçeşitlilik ve kuş çeşitliliği açısından oldukça zengindir. Şahin, doğan, kartal gibi yırtıcı kuşlar görülebilmektedir.

X